Zeytin Hasadı, Toplama Metodları

Zeytinin toplanmasında ve sonrasında zeytin ve zeytin yağının kalitesinin belirlenmesinde en önemli faktörler doğru zamanda doğru toplama yöntemlerinin kullanılmasıdır. Zeytin ağacının sonraki sene verimini ve sağlığını etkileyecek bu faktörlere dikkat edilmesi önemlidir. Eylül ve Ekim aylarında yeşil zeytinler toplanır. Kasım ve Aralık aylarında ise Salamuralık ve Sele zeytini olacak siyah zeytinler toplanır.

Zeytin toplanmasında makine kullanılacaksa sürgünlere zarar vermeyecek, yaprak dökme oranı çok düşük makineler kullanılmalı. Zeytin ağaçları geniş gövdeli, yüksek ve taçlı ağaçlar olduklarından değişik tipte makineler kullanılır. Bu makineler içinde çırpıcılar, ağacı gövdesinden sallayan sarsıcı makineler, dalları kavrayarak sarsıntı ile zeytin dökümü yapan makineler gibi değişik özellikte makineler kullanılır. Zeytin toplama işini çok hızlandırdığı için bu makineler pek çok çiftçimiz tarafından kullanılmaktadır. Günden güne kullanımı artan bu makineler gelişen teknoloji ve yapılan yatırımlar sayesinde daha güvenilir ve efektif olmaya başlamıştır.

Bu makineler içinde en çok kullanılan, elde kullanılan, benzinli motor ile çalışan, uzunluğu ayarlanabilen ve kancası sayesinde dala kolayca takılıp çok hızlı dökme işlemi yapabilen sırttan yada yandan askılı zeytin toplama makineleridir. Ağaç diplerine serilen örtüler üzerine dökme yapan bu makineler kullanıcı tarafından ağacın etrafında gezinip dallara takılan kancası ile dökme işlemi yaparlar.

Zeytin toplama metotlarından en hızlı ve ekonomik olanı elde kullanılan benzin motorlu zeytin toplama makinalarıdır.

HFS Hasat Makineleri Tübitak ve Uludağ Üniversitesi tarafından incelenmiş, testleri yapılmış ve bu kurumlar tarafından raporlanmıştır. TSE belgeli ve Yerli Üretim HFS Hasat Makinalarını Zeytin, Badem, Ceviz, Antep Fıstığı, Ahududu, Fındık, Vişne hasadında kullanabilirsiniz.

Yapılan testlerde dökme oranı %98, Sürgünlerde zedelenme oranı %1, Yaprak dökümü %2 olarak ölçümlenmiş ve raporlanmıştır.

Zeytin toplama esnasında kullanıcının el ve vücudunda oluşan titreşimi en aza indirmek için patentli “Anti Vibrasyon” özelliği ile sizi sarsmadan çalışır.

YouTube video

Günlük ortalama 3 ton hasat yeteneği ile zeytin toplama işçiliğini en aza indirir. Döküm çatal sistemi ile sağlam bir şanzımana, alüminyum alışım ile de hafif bir gövdeye sahiptir.

2 Yıl garantisi ve yerli üretimin verdiği güç ile sorunsuz yedek parça desteği ile HFS hasat makineleri şimdi uygun fiyat ve kredi kartına taksit seçenekleri ile sitemizde satıştadır.

Tüm ürünleri görmek için tıklayın.

Güle güle kullanmanızı dileriz.

Ana Menü